TOP 5 Bieszczady – nie tylko dla miłośników górskich wędrówek

Turyści wybierający się w Bieszczady nie zawsze są miłośnikami długich, górskich wędrówek. Spokojnie! dla Was też znajdziemy coś dobrego. Poniżej przedstawiamy pięć propozycji na spędzenie wolnego czasu w Bieszczadach nie koniecznie w górach.

  1. Odwiedź Zagrodę Żubrów w Mucznem! znajduję się ona na terenie leśnictwa Muczne – dokładny adres: Stuposiany 4, 38-713 Lutowiska. To właśnie tutaj w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” powstała zagroda żubrów. Zwiedzający mogą obserwować żubry w ich naturalnym środowisku na tarasach widokowych niezależnie od pogody. Powierzchnia zagrody porośnięta jest starymi świerkami oraz jodłami. Obiekt należy do jednej z największych atrakcji rejonu i jest czynny codziennie w godzinach 9:00-19:00. Zapraszamy na wycieczkę z Naszym Biurem Podróży, Duża Pętla Bieszczadzka, której jednym z punktów jest wizyta w zagrodzie.

  2. Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt naszą propozycją jest Leśnie Mini ZOO w Lisznej k/ Cisnej. Zoo jest prowadzone przez leśniczego Tomasza Gawrycha oraz jego żonę Joannę, dzięki temu można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat mieszkańców leśnego zoo. Można spotkać się tutaj między innymi z jeleniem, danielem, lisem, dzikiem, skunksem, wiewiórką, nutrią a nawet z szopem! W sumie jest tutaj ponad 30 gatunków zwierząt. Spotkać ze zwierzętami można się w sezonie letnim tj. maj-wrzesień w godzinach 10:00-17:00.

  3. Jeżeli jesteś tak blisko miejscowości Cisna na pewno słyszałeś o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej. To kolejna propozycja na spędzenie wolnego czasu blisko natury. Wszystko zaczyna się w Majdanie- to tutaj znajduję się zabytkowa stacja kolejowa, gdzie możesz zakupić bilet na jedną z proponowanych tras przejazdu małymi wagonikami bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej. Trasa I to: Majdan- Balnica (9 km) czas wycieczki 2h, trasa II: Majdan- Przysłup (11 km) czas wycieczki to 2 h 50 minut.

  4. Zostając przy torach, kolejnym punktem obowiązkowym są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych. Drezyny napędzane są jak w rowerze- siłą naszych mięśni. Na drezynie jest miejsce dla 4 osób, z czego dwie pedałują, dwie pozostałe nabierają siły. Wycieczka rozpoczyna się na stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych na trasie wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Przejażdżka jest możliwa w dwóch kierunkach: Ustrzyki Dolne bądź Zagórz.

  5. Jeśli jesteś w Uhercach Mineralnych po wysiłku na drezynach koniecznie wybierz się do Browaru Ursa Maior. To właśnie tutaj powstaje bieszczadzkie piwo regionalne dostępne w wielu restauracjach oraz sklepach. Do browaru przyjmowane są grupy zorganizowane, a także klienci indywidualni. Na miejscu można poznać sztukę ważenia piw, zobaczyć salon Sztuki Pogranicza, a także przyłączyć się do degustacji wyśmienitych piw, soków, przekąsek. Istnieje również możliwość zakupu regionalnych, bieszczadzkich wyrobów w sklepie Esencja Karpat. Centrum czynne jest w godzinach 10:00-16:00.