Punkt centralny Lwowa - Opera Lwowska

Lwów jest miejscem wartym odwiedzenia między innymi ze względu na możliwość podróży w czasie. Mowa tutaj o Operze Lwowskiej, kultowym miejscu obok, którego nie można przejść obojętnie. Inaczej zwanym Teatrem Wielkim, który niewątpliwie jest jedną z największych atrakcji miasta oraz najcharakterystyczniejszym budynkiem Lwowa.



Warto zapoznać się również z historią tego miejsca, otóż Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, powstał w 1900 r. Arcydzieło to zaprojektował polski profesor Zygmunt Gorgolewski. W pierwotnym projekcie teatru zakładano budowę schodów monumentalnych, które miały prowadzić do budynku. Podczas prac konstrukcyjnych doszło jednak do osunięcia się fundamentów, dlatego też zrezygnowano z ich budowy. Obecnie do Opery Lwowskiej wchodzi się bezpośrednio z poziomu promenady tzw. lwowskiego Corsa. Bardziej spostrzegawcze osoby z pewnością stojąc twarzą do budynku (z pewnej odległości) zauważą, że gmach nie do końca trzyma poziom.

Podczas wznoszenia gmachu nad korytem zasklepionej rzeki wykorzystano również inne najnowocześniejsze (wówczas) rozwiązania. Wśród nich wymienia się: system betonowych fundamentów, oświetlenie elektryczne, centralne ogrzewanie, a nawet hydrauliczną maszynerię sceniczną. Co więcej budynek Teatru został wyposażony w 14 wyjść ewakuacyjnych, osobne klatki schodowe dla każdego balkonu, w celu zabezpieczenia budynku w przypadku pożaru. Prócz nowoczesnego budynku Teatr stał się dziełem sztuki. Zdobienia gmachu wykonane są przez najwybitniejszych twórców lwowskich. Rzeźby alegoryczne, których autorem jest Stanisław Wójcik przedstawiają: Poezję i Muzykę po lewej stronie, Sławę i Fortunę w centrum, Komedię i Tragedię – po prawej. Autorami Figury Muz na attyce są: Julian Markowski, Tadeusz Wiśniowiecki, Tadeusz Barącz, Juliusz Bełtowski oraz Antonii Popiel. Natomiast główna kurtyna to dzieło artysty-malarza Henryka Siemiradzkiego.

Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej współpracuje z Operą narodową w Warszawie oraz z innymi polskimi operami. Dzięki temu można wybrać się na gościnne występy artystów lwowskiej opery w Polsce. W operze Lwowskiej natomiast odgrywane są również sztuki w języku polskim. Jeśli chodzi o cennik Opery we Lwowie jest on bardzo korzystny. Czasem bywa i tak, że bardziej opłaca się kupić bilet wstępu na spektakl, niż bilet wstępu na zwiedzanie. Bilety można kupić bezpośrednio w Teatrze, bądź za pomocą strony internetowej: http://opera.lviv.ua/pl/

W ofercie wycieczek jednodniowych Biura Podróży BAK-TRAVEL, jedna z propozycji to wycieczka do Lwowa, z każdej miejscowości w Bieszczadach to właśnie w trakcie tej wycieczki mają Państwo okazję zwiedzić wnętrze OPERY LWOWSKIEJ, bogaty, szczegółowy opis i program oraz terminarz wycieczek znajdziecie Państwo pod linkiem: https://bak-travel.pl/wycieczki.