Szybowisko Bezmiechowa



Miejscowość Bezmiechowa na przełomie lat stała się atrakcyjnym punktem wypoczynkowym. Zawdzięcza to między innymi swojemu położeniu w malowniczej kotlinie potoku Dyrbek w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Szybowisko w Bezmiechowej jest położone na szczycie widokowych (Kamionka 631 m), który uważany jest za najlepszy punkt widokowy z Gór Słonnych. Ze szczytu podziwiać można rozciągającą się i niewątpliwie jedną z najpiękniejszych panoram całych Bieszczadów oraz Gór Sanocko-Turczańskich. Przy dobrej pogodzie bardziej spostrzegawcze osoby zauważą szczyty Tatr.



Szybowisko w Bezmiechowej nazywane jest również kolebką polskiego szybownictwa. To właśnie na tym lotnisku w 1929 roku Szczepan Grzeszczyk wykonał rekordowy lot (w skali Polski), który trwał 2 godziny i 11 minut. Sprzyjające warunki naturalne, dzięki korzystnym prądom termicznym, umożliwiły latanie na tzw. Termikę. Dlatego też w 1930 roku powstała tutaj szkoła szybowcowa Aeroklubu Lwowskiego. Kształciła się tutaj Pani Wanda Modlibowska, która w 1937 r. na Bezmiechowskim lądowiska ustanowiła rekord świata w długości lotu szybowcowego w kategorii kobiet. Kolejnym rekordzistą startującym z Bezmiechowej był Tadeusz Góra, który otrzymał pierwszy w historii medal Lilienthala. Po ciężkim okresie wojennym miłośnicy szybownictwa reaktywowali działalność i już w 1999 roku powołano Aeroklub Bieszczadzki. Obecnie funkcjonuje tutaj Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej, który obejmuje najwyższe wzniesienie pasma Gór Słonnych oraz pas zbocza południowego i północnego o powierzchni 80 ha.



Ośrodek dysponuje: m.in. lądowiskiem górskim, hangarem z zapleczem socjalnym i warsztatowym, budynkiem Międzyuczelnianego Lotniczego Laboratorium Naukowo – Badawczego oraz Domem Pilota. Budowa tego nowoczesnego ośrodka trwała 4 lata i została ukończona w 2004 r. Od 2009 roku działa w Bezmiechowej Ośrodek Szkolenia Lotniczego, który uzyskał z Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat organizacji szkoleniowej FTO. Prowadzone są tutaj szkolenia pilotów i paralotniarzy, można również odbyć kilkunastominutowy lot szybowcem z pilotem nad Górami Słonnymi podziwiając piękną panoramę Bieszczad. Będąc na szczycie warto skorzystać z restauracji „Krzemionka” znajdującej się w budynku Akademickiego Ośrodka Szybowcowego.