Kilka słów o węgierskim winie…

Wybierając usługi Biura Podróży BAK-TRAVEL, możecie Państwo zwiedzić przepiękne Bieszczady (np. miejsca polecane przez nas w poprzednich artykułach), ale również odwiedzić naszych zagranicznych przyjaciół. Dziś kilka słów o naszych sąsiadach, których odwiedzamy w sezonie letnim nawet 3 razy w tygodniu i ich tradycyjnych węgierskich winach. Węgry i nasza propozycja jednodniowej wycieczki do Miszkolca jest jedną z najchętniej wybieranych wycieczek w czasie pobytu w Bieszczadach. Nasi klienci dobrze czują się w regionach węgierskich, dobrze dogadują się z mieszkańcami i winiarzami, których odwiedzamy w trakcie wycieczki, tak więc sprawdza się historyczne przysłowie:

„Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki”.

W programie naszej wycieczki nie zabraknie miejsca, w których będą mieli Państwo możliwość skosztować regionalne przysmaki, takie jak GOLONKI zapiekane w ogromnych chlebach, a skoro jesteśmy bratankami także do szklanki koniecznie musimy skosztować wyśmienitych, węgierskich win. Bo jak mawiał Galileusz wino jest światłem słońca uwięzionym w wodzie. Z nami będą mieli Państwo szansę skosztować 5 rodzajów win, w tym znanego na całym świecie znakomitego TOKAJU. Wiemy, że winogrona kochają słońce oraz krystaliczne wody, a Węgry im je dostarczają. Dzięki temu należą do jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polskich turystów. Nie pozostaje nam nic innego jak przygotować kieliszki i ruszyć szlakiem historycznych, węgierskich winnic.

Przez lata Węgrzy ugruntowali sobie pozycję znawców win w Europie, a ich produkty są doceniane na całym świecie. Kraj podzielony jest aż na 22 regiony winiarskie, z czego 4 od 2002 roku należą do listy światowego dziedzictwa UNESCO, wśród nich wymienia się region Tokaj, Eger, Szekszard, a także Badascony. Tokaj jest najbardziej znanym regionem winiarskim Węgier przez co należy do dumy tego kraju, to właśnie wino Tokaj zostało wspomniane w hymnie. Wina Tokajskie mają niepowtarzalny oraz aromatyczny smak dzięki technice produkcji wykorzystującej zwiędłe owoce oraz spleśniałe liście. Tokaj został nazwany przez Ludwika XIV Winem królów i królem wśród win - winogrona do tego wina rosną na glebie wulkanicznej dzięki położeniu regionu oraz wśród wzgórz. Dzięki temu możemy skosztować białe wino deserowe: tutaj przede wszystkim wina słodkie, półsłodkie oraz wytrawne.

Kolejnym węgierskim winnym regionem jest najbardziej wysunięty na północ Eger tzw. region korytarzy. Powstaje tutaj kultowe czerwone wino, przez Węgrów nazywane bycza krew – Egri Bikaver, którą produkuje się z wielu odmian winogron, a od 2011 roku występuje również w wersji białej Egri Csillag. Wina w tym regionie można kosztować w prawie 200 winiarniach, które wykute są w skale wulkanicznej. Co więcej winnice w tym regionie słyną z przechowywania win leżakujących w piwnicach- a dokładnie w wydrążonych długich korytarzach, które ciągną się aż przez 130 km.

Nie możemy również zapomnieć o rejonie Szekszard, który słynie z produkcji wina czerwonego. Położony w południowej części Węgier, nad brzegiem Dunaju. Przyciąga turystów chociażby dzięki produkcji wina już w czasach rzymskich. Miłośnicy wina czerwonego z pewnością odczują, że wina te są wyjątkowo aksamitne o pełnym smaku. Wśród nich wymienia się np. znaną u nas Kadarkę, Kekfrankos a także Cabernet Franc.

Kolejnym regionem węgierskim należącym do listy UNESCO jest Badascony- tzw. królestwo białych win. Jest to region w Węgrzech zachodnich, charakteryzujący się zróżnicowanym terenem. Rozciąga się nad jeziorem Balaton i otacza się wulkaniczną górą. Występują tu szczepy takie jak: sauvignon, tramini czy powszechnie cenione chardonnay. Wina rozlewane jest prosto z beczek, które znajdują się w winiarniach oraz piwniczkach, dzięki czemu smakuje wyśmienicie.